2. til 3. juli 2022
Jury: Kuno Danielsen, Rose-Marie Sørensen, Jørn Henrik Jensen, Klaus Frostholm, Sigurd Løgkær, Lisbeth Thorup
Klasse D |
1. | Rie Hedelund
Midtjysk Sportsskytte Klub | 21 | 23 | 25 | 23 | 20 | 20 | 22 | 23 | 177 |
2. | June Alexandria Hansen
Midtjysk Sportsskytte Klub | 22 | 21 | 23 | 19 | 23 | 23 | 19 | 23 | 173 |
3. | Ida Lundgaard
Esbjerg Flugtskydningsforening | 18 | 20 | 23 | 22 | 20 | 19 | 20 | 19 | 161 |
4. | Rose-Marie Sørensen
Esbjerg Flugtskydningsforening | 19 | 19 | 17 | 17 | 19 | 22 | 18 | 16 | 147 |
5. | Gitte Nielsen
Midtjysk Sportsskytte Klub | 17 | 20 | 15 | 17 | 20 | 17 | 21 | 18 | 145 |
6. | Maj Christiansen
Aalborg Flugtskydningsforening | 17 | 16 | 16 | 19 | 17 | 15 | 16 | 18 | 134 |
7. | Lisbeth Thorup
Langaa Sportsskytteforening | 17 | 16 | 16 | 15 | 17 | 15 | 14 | 18 | 128 |
8. | Charlotte Fie Jensen
Esbjerg Flugtskydningsforening | 18 | 13 | 15 | 12 | 9 | 13 | 15 | 12 | 107 |
Klasse S |
1. | Michael Bang Pedersen
Midtjysk Sportsskytte Klub | 24 | 25 | 25 | 25 | 24 | 23 | 24 | 23 | 193 |
2. | Kasper Nielsen
Aalborg Flugtskydningsforening | 23 | 24 | 22 | 23 | 24 | 25 | 24 | 22 | 187 |
3. | Magnus Pedersen
Langaa Sportsskytteforening | 21 | 24 | 24 | 22 | 23 | 22 | 22 | 25 | 183 |
4. | Sigurd Løgkær
Langaa Sportsskytteforening | 22 | 24 | 24 | 23 | 22 | 22 | 22 | 24 | 183 |
5. | Jos Hakkers
Esbjerg Flugtskydningsforening | 20 | 20 | 23 | 24 | 25 | 23 | 23 | 23 | 181 |
6. | Thomas Fogh
Strandager Flugt Pro | 21 | 22 | 24 | 20 | 24 | 23 | 25 | 22 | 181 |
7. | Claus Lynge Jacobsen
Langaa Sportsskytteforening | 24 | 21 | 22 | 23 | 22 | 25 | 22 | 21 | 180 |
8. | Rene Andreasen
Aalborg Flugtskydningsforening | 22 | 22 | 20 | 22 | 24 | 22 | 21 | 24 | 177 |
9. | Dennis Viking
Esbjerg Flugtskydningsforening | 20 | 20 | 21 | 24 | 23 | 24 | 22 | 23 | 177 |
10. | Martin Lange
Midtjysk Sportsskytte Klub | 22 | 22 | 22 | 24 | 20 | 23 | 21 | 22 | 176 |
11. | Peter Lykkemark
Havndal Udbyneder Strandjagtforening | 23 | 21 | 20 | 21 | 22 | 22 | 22 | 23 | 174 |
12. | Martin Lunde
Team Claysport Grindsted | 21 | 21 | 23 | 18 | 24 | 23 | 22 | 21 | 173 |
13. | Allan Nielsen
Aalborg Flugtskydningsforening | 22 | 22 | 20 | 16 | 22 | 22 | 24 | 20 | 168 |
14. | Pau Jeppesen
Aalborg Flugtskydningsforening | 22 | 21 | 23 | 22 | 19 | 21 | 17 | 19 | 164 |
15. | Jan Bruus Frederiksen
Strandager Flugt Pro | 16 | 23 | 20 | 21 | 16 | 22 | 22 | 20 | 160 |
Klasse J |
1. | Oscar Andersen
Esbjerg Flugtskydningsforening | 20 | 20 | 20 | 17 | 15 | 14 | 17 | 16 | 139 |
2. | Noah Krabben Høft Lauersen
Århus Flugtskytte Klub | 16 | 15 | 18 | 17 | 13 | 16 | 18 | 16 | 129 |
Klasse V50 |
1. | Jess Bo Nielsen
Fyns Flugtskydnings Forening | 22 | 25 | 24 | 23 | 25 | 25 | 23 | 25 | 192 |
2. | Jørn Henrik Jensen
Strandager Flugt Pro | 23 | 24 | 23 | 25 | 24 | 25 | 22 | 25 | 191 |
3. | Heinrich Larsen
Midtjysk Sportsskytte Klub | 22 | 24 | 25 | 23 | 24 | 24 | 22 | 21 | 185 |
4. | Kuno Danielsen
Midtjysk Sportsskytte Klub | 24 | 24 | 21 | 22 | 22 | 24 | 24 | 22 | 183 |
5. | Peter Jensen
Esbjerg Flugtskydningsforening | 24 | 24 | 22 | 18 | 23 | 23 | 24 | 23 | 181 |
6. | Jens Ejnar Sørensen
Esbjerg Flugtskydningsforening | 21 | 22 | 21 | 22 | 21 | 24 | 23 | 25 | 179 |
7. | Cenneth Møller
Esbjerg Flugtskydningsforening | 22 | 23 | 19 | 24 | 17 | 21 | 23 | 21 | 170 |
8. | Jan Thorup
Langaa Sportsskytteforening | 22 | 21 | 19 | 21 | 22 | 21 | 20 | 22 | 168 |
9. | John Starup
Team Claysport Grindsted | 19 | 22 | 23 | 22 | 19 | 21 | 20 | 22 | 168 |
10. | Steffen Pedersen
Langaa Sportsskytteforening | 20 | 24 | 21 | 18 | 23 | 23 | 20 | 18 | 167 |
11. | Palle Thomsen
Esbjerg Flugtskydningsforening | 19 | 20 | 18 | 21 | 20 | 19 | 21 | 22 | 160 |
12. | Bjarne Kristensen
Esbjerg Flugtskydningsforening | 22 | 18 | 20 | 23 | 19 | 20 | 18 | 19 | 159 |
13. | Jimmy Nielsen
Aalborg Flugtskydningsforening | 18 | 20 | 18 | 20 | 16 | 22 | 17 | 22 | 153 |
Klasse V60 |
1. | Evald Nygaard
Team Claysport Grindsted | 25 | 21 | 24 | 24 | 24 | 21 | 24 | 22 | 185 |
2. | Ivan DeRosche
Aalborg Flugtskydningsforening | 22 | 25 | 23 | 25 | 21 | 24 | 22 | 21 | 183 |
3. | Johnny Mogensen
Langaa Sportsskytteforening | 23 | 22 | 24 | 20 | 24 | 22 | 24 | 22 | 181 |
4. | Per Jensen
Aalborg Flugtskydningsforening | 22 | 24 | 24 | 25 | 22 | 22 | 23 | 19 | 181 |
5. | Rene Guld Hansen
Midtjysk Sportsskytte Klub | 24 | 20 | 18 | 23 | 23 | 25 | 21 | 24 | 178 |
6. | Klaus Frostholm
Team Claysport Grindsted | 22 | 24 | 22 | 22 | 23 | 21 | 21 | 20 | 175 |
7. | Vagn Nielsen
Midtjysk Sportsskytte Klub | 22 | 24 | 19 | 19 | 22 | 24 | 23 | 19 | 172 |
8. | Flemming Buckman
Århus Flugtskytte Klub | 21 | 23 | 24 | 23 | 18 | 17 | 22 | 21 | 169 |
9. | Kai Nielsen
Fyns Flugtskydnings Forening | 22 | 21 | 21 | 19 | 19 | 22 | 18 | 21 | 163 |
10. | Ole Rosenberg
Tiset Jagtforening | 21 | 20 | 19 | 23 | 18 | 18 | 15 | 21 | 155 |
Klasse V70 |
1. | Bent Ørskov Kristensen
Viborg Skytteforening | 16 | 16 | 21 | 16 | 20 | 17 | 19 | 21 | 146 |
2. | Johan Hansen
Viborg Flugtskytteklub | 18 | 19 | 11 | 16 | 15 | 16 | 15 | 18 | 128 |